babskiewnetrze.pl

moda, dom, lifestyle, praca, zdrowie

Projektowanie ubrań
Moda

Projektowanie ubrań – jakie programy mogą okazać się przydatne?

Projektowanie ubrań online czy też przy pomocy programów, które należy zainstalować na laptopie stało się bardzo popularne. Coraz więcej projektantów wykorzystuje w swojej pracy takie właśnie narzędzia. Zanim jednak zdecydujemy się na pobranie konkretnego oprogramowania, zastanówmy się przez chwilę nad tym, jakie programy powinien umieć obsługiwać każdy projektant mody. W końcu same maszyny do szycia Juki czy overlock Janome nie wystarczą, by móc zająć się tworzeniem pięknej garderoby!

Programy do grafiki wektorowej – absolutne must have!

Mogłoby się wydawać, że z programów do grafiki wektorowej korzystają jedynie graficy. Jak jednak się okazuje są to narzędzia, które mogą się okazać bardzo przydatne w pracy projektantów mody. Jakie programy powinny znać osoby kreujące nowe rodzaje odzieży? Z pewnością przydatny może okazać się Adobe Illustrator, który jest programem płatnym. Jego darmowym zamiennikiem jest Inkscape, który posiada wiele podobnych funkcji, więc warto zainstalować go na początku swojej kariery w tym zawodzie. Innym narzędziem jest także płatny program – CorelDRAW. Jeśli nie potrafimy wykorzystać możliwości tych programów, możemy znaleźć wiele filmów instruktażowych w Internecie. Niestety działanie programów płatnych zazwyczaj jest omówione tylko pobieżnie. Jeśli chcemy poznać je od A do Z powinniśmy udać się na kurs, gdzie poznamy liczne funkcje, które z pewnością ułatwią nam przebieg procesu projektowego. Wyżej wymienione narzędzia można wykorzystywać tworząc rysunki techniczne elementów garderoby lub tworząc szkice sylwetek do projektowania ubrań. Następnie korzystając z profesjonalnych maszyny do szycia np. marki Brother dostępnych na https://adamar.pl/category/wieloczynnosciowe-maszyny-do-szycia-komputerowe-maszyny-do-szycia/3, nasz projekt będzie można przenieść do rzeczywistości. 

Programy do projektowania typu CAD – czym są, do czego służą i jakie wyróżniamy?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy programy CAD służą m.in. do opracowywania szablonów odzieżowych. Do najpopularniejszych programów tego typu należą: Modaris/ Lectra, Optitex, Gerber, InvenTex oraz Gemini. W narzędziach do rysowania strojów powinny znaleźć się takie funkcje jak szablony odzieżowe, które pozwalają na rysowanie linii o różnych kształtach oraz dodawanie elementów ozdobnych, takich jak guziki czy zaszewki. Oprócz tej opcji ważne jest także stopniowanie (czyli definiowanie rozmiarów), ręczne oraz automatyczne układy kroju.

Programy do projektowania mody w 3D – nowoczesne i niezwykle pomocne narzędzia

Najbardziej zaawansowanymi programami w branży są programy do projektowania mody w 3D. Kreatorzy odzieży najczęściej korzystają z VStitcher by Browzwear oraz CLO3D. Narzędzia te umożliwiają importowanie szablonów odzieżowych z systemów typu CAD, możliwość wirtualnego zszywania ze sobą dwóch różnych szablonów, wizualizacje projektu ubioru na sylwetce człowieka oraz określenie cech fizycznych materiału wykorzystanego do produkcji odzieży oraz tego jak będzie się układał na sylwetce.