babskiewnetrze.pl

moda, dom, lifestyle, praca, zdrowie

Dom

Jak wykonać wianek na drzwi?

Wianki na drzwi stały się w ostatnich latach bardzo modną dekoracją zarówno drzwi wejściowych, jak i w domu. Wykonywane w różnych technikach i z różnych materiałów nadają się na wiele okazji.

Wianek na drzwi – podstawa

Aby wykonać wianek na drzwi potrzebujemy podstawy. Możemy użyć gotowego wianka wyplecionego z wikliny, albo stworzyć podstawę samodzielnie. Jedną z łatwiejszych opcji jest wykonanie tradycyjnego wianka z kwiatów nadających się do suszenia – np. wrotycza czy lawendy. Atutem obu tych roślin jest działanie odstraszające insekty. Doskonale do tego celu nada się także nawłoć. Dobrym rozwiązaniem może być także samodzielne uplecenie wianka z miękkich gałązek – np. brzozy lub wierzby. By ułatwić sobie zadanie warto przygotować podstawę z elastycznego drucika. Podstawę wianka można wykonać także na bazie styropianowego krążka owiniętego naturalnym sznurkiem, wstążką lub paskami kolorowych tkanin.

Wianek na drzwi – dekorowanie

Wykonawszy lub kupiwszy podstawę wianka możemy przejść do jego dekorowania. Dekoracja może nawiązywać do zbliżającej się okazji lub być uniwersalnym dopełnieniem wystroju wnętrza. Przed Gwiazdką wianek można opleść lampkami choinkowymi (na baterie), obsypać brokatem, przywiesić niewielkie bombki czy filcowe dekoracje w kształcie śnieżynek czy choinek. Można w niego wpleść także iglaste gałązki lub kawałki jemioły.
Dekoracje można w wianek wplatać lub do niego przyklejać (np. klejem na gorąco). W przypadku wianka ze styropianu sprawdzą się także szpilki. Jeśli wianek ma zawisnąć na drzwiach należy dobrze przytwierdzić poszczególne elementy, aby podczas otwierania i zamykania drzwi nie odpadły.

Montaż wianka na drzwiach

Istnieje kilka sposobów montażu wianków na drzwiach. Wszystko zależy od tego, jak wykonane są drzwi oraz, czy wianek stanie się ich stałą ozdobą, czy tylko okazjonalną. Jeśli na drzwiach przybito wystający numer wystarczy zahaczyć o niego tasiemkę na której powieszony jest wianek. Jeśli tylna powierzchnia wianka jest gładka można do jego montażu użyć dobrej taśmy dwustronnej (warto wybrać mocniejszą niż taka zwykła do papieru – np. piankową). W przypadku, gdy wianek będzie stale gościł na drzwiach, a zmieniać będzie się tylko jego model, można rozważyć wbicie niewielkiego gwoździka (jeśli pozwala na to materiał, z którego wykonano drzwi. Bardzo dobrą opcją jest też montaż samoprzylepnego haczyka (na dwustronną taśmę lub tzw. przyssawkę), który w razie potrzeby będzie można usunąć bez szkody dla drzwi.