babskiewnetrze.pl

moda, dom, lifestyle, praca, zdrowie

Moda

Skuteczne porady jak dbać o cerę mieszaną.

Każdy z nas ma swój indywidualny typ cery. Zwracając uwagę na pewne charakteryzujące ją cechy, wyróżniono trzy podstawowe. Każdy z nich wymaga indywidualnej pielęgnacji i doboru odpowiednich kosmetyków czy diety. Rozróżniamy poszczególne typy: cera tłusta, mieszana i sucha. W tym artykule dowiesz się jak dbać o cerę mieszaną.

Jak rozróżnić cerę mieszaną.

Ten rodzaj cery jest dosyć powszechny, i niezależnie od wieku występuje wśród ludzi. Występuje zarówno w okresie dojrzewania, jak i później, gdy mamy dwadzieścia czy czterdzieści lat. Najbardziej widoczne właściwości to powiększone pory, błyszczenie się skóry i tendencja do niedoskonałości w tak zwanej strefie „T” (czoło, nos, broda). Policzki i skronie zaś są przesuszone. Ten typ cery wymaga szczególnej pielęgnacji, ponieważ należy skupić się odpowiednio na różnych partiach twarzy, które mają odmienne cechy. W jednym miejscu wymagają nawilżenia a w innym redukcji sebum i oczyszczenia.

Prawidłowa pielęgnacja cery mieszanej.

Podstawą kosmetyki każdej cery (w tym mieszanej) jest odpowiednie i regularne oczyszczanie jej za pomocą żelu bądź pianki do mycia twarzy. Usuwając resztki makijażu czy zanieczyszczeń, pozwalamy skórze oddychać i zapobiegamy powstawaniu niedoskonałości. Następnie tonizujemy skórę przy pomocy odpowiedniego toniku. Kolejnym krokiem jest użycie serum, które odpowiednio odżywi i nawilży cerę twarzy, przygotowując ją na krem. Jeżeli mamy taką potrzebę, używamy również krem pod oczy (skóra w tym miejscu bywa również przesuszona i wiotka). Ostatnim krokiem jest użycie matującego kremu do twarzy, który redukuje produkcję sebum oraz jednocześnie nawilża skórę, zapobiegając jej błyszczeniu i zmniejszając widoczność porów. Jeżeli strefy przesuszone szczególnie nam doskwierają (skóra swędzi i jest uczucie ściągnięcia) możemy dodatkowo potraktować je kremem nawilżającym.
Raz na jakiś czas warto zrobić maseczkę na całą twarz. Gdzieniegdzie możemy dostać maseczkę, która podzielona jest na dwa etapy. Jeden z nich nakłada się specjalnie na strefę „T”, a drugi na policzki i skronie. Dzięki temu możemy jednocześnie zadbać o odmienne potrzeby skóry w każdym z tych miejsc. Dwa lub trzy razy w tygodniu zalecane jest wykonanie delikatnego peelingu twarzy, w celu usunięcia martwego naskórka oraz odblokowania zatkanych porów. Należy pamiętać, aby nie był on zbyt gruboziarnisty, ponieważ może podrażnić cerę. Latem nie można zapomnieć o odpowiedniej ochronie SPF, zimą zaś należy stosować ochronę przed mrozem i wiatrem. W tym celu należy zaopatrzyć naszą kosmetyczkę w odpowiednie kremy, które posiadają stosowne właściwości ochronne i odżywcze.