babskiewnetrze.pl

moda, dom, lifestyle, praca, zdrowie

Dom

Trendy w budownictwie jednorodzinnym – jakie domy najczęściej wybierają inwestorzy?

Szeroka gama dostępnych w sprzedaży projektów domów sprawia, że każdy inwestor znajdzie w niej idealne rozwiązanie dla siebie i swoich najbliższych. Choć poszczególne koncepcje potrafią znacząco różnić się między sobą, osoby zainteresowane budową domu najczęściej biorą pod uwagę kilka popularnych rodzajów obiektów mieszkalnych. Jakie domy cieszą się największym zainteresowaniem?

Domy małe i tanie w budowie

Jednym z najczęściej poszukiwanych rozwiązań są projekty domów małych i tanich w budowie. Są to obiekty parterowe, z poddaszem lub piętrowe, które cechują się odmienną stylistyką i układem pomieszczeń. Dzięki kompaktowym wymiarom ich realizacja nierzadko jest możliwa wyłącznie na podstawie zgłoszenia, a w konsekwencji – znacznie szybsza i łatwiejsza. Małe domy są ciekawą propozycją dla singli, par oraz rodzin z dziećmi, oferując przytulne i komfortowe warunki mieszkaniowe. Ich prosta bryła i ograniczona kubatura sprawiają także, że wyróżniają się one zminimalizowaną ilością mostków termicznych, nie generując nadmiernych rachunków za ogrzewanie.

Domy energooszczędne

Współczesne proekologiczne trendy powodują, że wielu inwestorów wybiera projekty domów energooszczędnych. Są one tanie w użytkowaniu i przyjazne dla środowiska, generując mniej dwutlenku węgla i w ograniczonym zakresie korzystając z nieodnawialnych surowców. Domy energooszczędne maksymalnie wykorzystują energię słoneczną do oświetlania i dogrzewania wnętrz, niezwykle wygodnych dla użytkowników w każdym wieku. Nierzadko ich plany architektoniczne z góry zakładają montaż pompy ciepła czy instalacji fotowoltaicznej, sprawiając, że nowo powstający budynek charakteryzuje się niskimi rachunkami za energię..

Domy z poddaszem do adaptacji

Kolejną popularną wśród inwestorów propozycją są domy z poddaszem do adaptacji. To najlepsze rozwiązanie dla ludzi, którzy chcą jak najszybciej zamieszkać we własnym budynku, zarazem nie wykańczając od razu całego wnętrza. Będzie ono dobrym wyborem dla młodych małżeństw, planujących stopniowe powiększanie rodziny lub osób, które w przyszłości chcą przyjąć pod swój dach starzejących się rodziców. Takie projekty domów posiadają na parterze strefę dzienną i jedną lub dwie sypialnie, a opcjonalnie – także i garaż. Na ich strychu obecna jest natomiast przestrzeń do dowolnego zagospodarowania, które najczęściej jest podyktowane zmianą potrzeb lub możliwości finansowych inwestorów.

Domy nowoczesne

Ostatnim, ale równie często wybieranym trendem jest dom nowoczesny. Taki obiekt oferuje niezwykle komfortowe i funkcjonalne wnętrza, a jego wygląd zewnętrzny jest zgodny z najnowszymi trendami w budownictwie. Cechuje go prosta forma, najczęściej nawiązująca do archetypicznej stodoły i geometryczne kształty, a także ogromne przeszklenia, w naturalny sposób rozjaśniające i optycznie powiększające przestrzeń. Przyciągającym wzrok elementem są elewacje wykończone modną, pionową drewnianą deską , klinkierem lub blachą trapezową. Co więcej, atutem takich projektów jest także energooszczędny charakter, obniżający bieżące koszty eksploatacyjne budynku.

Wśród współczesnych inwestycji prym wiedzie kilka popularnych typów projektów. Największym zainteresowaniem cieszą się domy energooszczędne, nowoczesne, z poddaszem do adaptacji oraz małe i tanie w budowie. Wszystkie te rozwiązania posiadają wiele zalet, a ich odmienny wygląd, parametry i funkcjonalność sprawiają, że są one łatwe w dopasowaniu do potrzeb nawet najbardziej wymagających przyszłych mieszkańców.

Zdjęcie: Projekt M253 Szczęśliwy z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska

Artykuł sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl