babskiewnetrze.pl

babskiewnetrze.pl – moda, dom, lifestyle, praca,zdrowie

sok pomarańczowy
Zakupy

Sok pomarańczowy – zadbaj o jego obecność w diecie!

Sok pomarańczowy ma nie tylko wyśmienity smak, ale przede wszystkim cenne właściwości. Autorzy badań naukowych oraz eksperci m.in. z Instytutu Żywności i Żywienia zgodnie twierdzą, że szklanka świeżo wyciskanego soku owocowego może zastąpić jedną z sugerowanych dziennych porcji owoców. Z pomocą wyciskarki do cytrusów można każdego dnia przygotować taki zdrowy napój dla siebie oraz innych domowników. W artykule podajemy najważniejsze zalety picia świeżego soku z pomarańczy i innych cytrusów, a także podpowiadamy, jak wybrać najlepszą wyciskarkę do cytrusów, która ułatwi codzienne robienie soków. 

Zalety picia soków z cytrusów

Cytryny, pomarańcze i grejpfruty stanowią bogate źródło substancji odżywczych, które pozytywnie oddziałują na nasz organizm oraz ogólne samopoczucie. Jakie są konkretne właściwości zdrowotne picia świeżych soków cytrusowych? Oto najważniejsze z nich!

  • Obecność witaminy C, która wspiera pracę układu odpornościowego, zwiększa przyswajanie żelaza.
  • Bogactwo folianów i potasu.
  • Właściwości antyoksydacyjne – zawarte w cytrusach m.in. polifenole usuwają wolne rodniki i opóźniają proces starzenia komórek,
  • Lepsze nawodnienie organizmu.
  • Działanie przeciwzapalne (dzięki hesperydynie).
  • Redukcja poziomu stresu.
  • Lepsze odżywienie całego organizmu.

Pomimo tego, że w sklepach możemy kupić wiele soków pomarańczowych, to niestety często pojawiają się w nich substancje zagęszczające, sztuczne barwniki, aromaty, konserwanty czy dodatkowy cukier. Wyciskając samodzielnie sok z pomarańczy, możesz mieć pewność, że napój jest rzeczywiście świeży i zdrowy. Właśnie z tego powodu wyciskarki do cytrusów zdobywają coraz większą popularność i coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Warto pamiętać, żeby wypić taki sok od razu po przygotowaniu, aby uniknąć oksydacji i utraty części składników odżywczych.

Wyciskarki do cytrusów – jak wybrać?

Szukając odpowiedniej wyciskarki dla siebie, warto zwrócić uwagę na moc – im jest ona większa, tym szybciej i efektywniej pracuje silnik, a sok powstaje w krótszym czasie. Kolejnym parametrem, którym warto się zainteresować, są obroty. W przypadku urządzeń do wyściskania soku z cytrusów optymalnie powinny one wynosić od 40 do 80 obrotów na minutę. To zapewni dobre tempo pracy, a jednocześnie urządzenie nie będzie zbyt głośne i sok nie będzie rozpryskiwał po ściankach urządzenia. Kwestia indywidualną jest sito – im drobniejsze, tym sok będzie bardziej klarowny i z mniejszą ilością miąższ. Wyciskarka do cytrusów to niezwykle przydatne urządzenie, które przyda się każdej osobie, która chce samodzielnie robić świeże soki z owoców. Na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze? Podpowiadamy!