babskiewnetrze.pl

babskiewnetrze.pl – moda, dom, lifestyle, praca,zdrowie

Dom

Jak przechowywać ozdoby w domu?

Wiele kobiet można określić mianem „sroczki” – lubimy biżuterię, drobne lub większe błyskotki i zwykle mamy co najmniej kilka drobiazgów w swoich domowych szkatułkach. Jak przechowywać je by na długo zachowały piękny wygląd?

Szkatułki, pudełka, pudełeczka

Większość kobiet przechowuje swoją biżuterię zapewne w specjalnych szkatułkach lub pudełkach. Jednak jak przechowywać ozdoby w takich miejscach, by nie uległy zniszczeniu?
Przede wszystkim należy odpowiednio ułożyć biżuterię – zadbać o to, aby każdy drobiazg miał swoje miejsce. Dzięki temu łańcuszki wzajemnie się nie zaplączą, a kolczyki nie zgubią pary. Ponadto warto takie szkatułki i pudełka dobrze zamykać, tak aby odgrodzić cenną biżuterię od niesprzyjających warunków zewnętrznych – kurzu, światła i wilgoci. Można w środku umieścić też woreczek z substancją zapobiegającą wilgoceniu.
Nie należy do pudełek i szkatułek wkładać zbyt dużej ilości biżuterii, może to bowiem doprowadzić do jej uszkodzenia. W związku z tym, jeśli posiadamy dużo takich drobiazgów, lepiej jest zainwestować w kilka odpowiednich pudełek lub posiadane przeznaczyć na najbardziej wrażliwe drobiazgi, resztę natomiast przechować inaczej.

Wieszaki, stojaki

Modnym elementem wystroju wnętrz od jakiego ś czasu są stojaki i wieszaki na biżuterię. Sprawdzą się doskonale do przechowywanie większych elementów, częściej wybieranych oraz wykonanych z mniej wrażliwych materiałów (np. sznurka, rzemieni, szkła, tworzyw).
Niestety biżuteria przechowywana w taki sposób może się bardziej kurzyć, blaknąć i wymagać dodatkowych zabiegów ochronnych i pielęgnacyjnych. Pozostaje jednak pod ręką i estetycznie ułożona stanowi ciekawy dodatek do wnętrza.

Woreczki

Biżuterię można przechowywać także w woreczkach z naturalnych materiałów – miękkie bawełniane woreczki sprawdzą się do przechowywania drobiazgów, które się nie plączą. Woreczek taki można ponadto opisać, co zwiększa wygodę wyszukiwania konkretnego elementu. Nie jest to jednak rozwiązanie dobre do delikatnej biżuterii – tę lepiej trzymać tradycyjnie – w szkatułce.

Zanim schowasz

Chowając lub odwieszając biżuterię należy zadbać o to, by była czysta i sucha. W tym celu warto przetrzeć ją wilgotną ściereczką (metale, szkło, tworzywa), a następnie delikatnie osuszyć. W przypadku pojawienia się przebarwień na srebrnych elementach warto sięgnąć po jubilerskie środki do czyszczenia i niezwłocznie pozbyć się skazy. Biżuterię tekstylną lub ze skóry należy czyścić bardzo delikatnie, by nie dopuścić do powstawania zacieków i odbarwień.