babskiewnetrze.pl

moda, dom, lifestyle, praca, zdrowie

Dom

Meble na wymiar – szansa na praktyczne meble do niewielkiego mieszkania

Aranżacja mieszkania nie jest łatwym zadaniem. Aranżacja małego mieszkania jest jeszcze trudniejsza. Na niewielkiej przestrzeni trzeba maksymalnie wykorzystać każdy dostępny centymetr powierzchni. Jak zaprojektować meble, by były eleganckie i jednocześnie funkcjonalne?

Przedpokój – wizytówka domu

Przedpokój jest miejscem, które widzą wszyscy, którzy nas odwiedzają. Jest to również miejsce, które musi być funkcjonalne i praktyczne. To tu się rozbieramy, przechowujemy ubrania. Bardzo ważne jest umiejętne rozplanowanie szaf, które pomogą ukryć ciuchy, buty i torebki.

Meble na wymiar do przedpokoju to szansa na wykorzystanie dostępnej powierzchni. Projektując szafę trzeba pamiętać, by zostawić dużo miejsca na płaszcze oraz kurtki. Głębokość szafy powinna mieć nie mniej niż 60 cm. Pamiętajmy, że kurtki czy płaszcze są grubsze niż bluzki i sukienki, dlatego trzeba zostawić więcej miejsca. Drążek na płaszcze i długie sukienki powinien wisieć na wysokości około 150 cm, na kurtki i marynarki około 60 cm.

Projektując meble na wymiar warto zadbać o miejsce na buty. Przedpokój jest najlepszym miejscem, by przechowywać wszystkie buty, jeżeli nie dysponujemy garderobą. Warto również wygospodarować miejsce na torebki, których każda kobieta ma co najmniej kilka. Torebki ustawione w przedpokoju lub powieszone na wieszaku wprowadzą do wnętrza chaos, który będzie optycznie zmniejszał przedpokój.

Kuchnia – serce domu

W kuchni spędzamy bardzo dużo czasu. Meble w kuchni powinny być ergonomiczne, by praca była efektywna. Meble na wymiar do kuchni powinny być oparte na zasadzie trójkąta roboczego. Dzięki zachowaniu odpowiedniego ustawienia oraz odległości od poszczególnych elementów kuchni praca nie będzie uciążliwa.

Rogi trójkąta roboczego stanowi lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka. Odległość między lodówka a zlewozmywakiem powinna być od 120 do 210 cm, dokładnie taka sama odległość powinna być między zlewozmywakiem a kuchenką. Natomiast odległość między lodówką a kuchenką powinna wahać się w przedziale 120 – 270 cm. Takie ustawienie sprzętów kuchennych zagwarantuje przyjemne przyrządzanie potraw dla rodziny.

Projektując meble na wymiar do kuchni warto zatroszczyć się o odpowiednią ilość szafek oraz szuflad. Sztućce, talerze czy inne niezbędne drobiazgi ułożone w szufladach zagwarantują porządek i łatwy dostęp.

W niewielkich kuchniach bardzo ważne jest wykorzystanie rogów kuchni. Projektując meble na wymiar warto zamieścić systemy cargo w narożnych szafkach, dzięki czemu nie tylko wykorzystamy dostępne miejsce, ale dodatkowo szafki będą funkcjonalne i wygodne.