babskiewnetrze.pl

moda, dom, lifestyle, praca, zdrowie

Lifestyle

Dobrze zrobiona instalacja elektryczna – tylko z uprawnieniami

Budowa domu czy wykańczanie mieszkania to dla wielu ludzi moment spełniania marzeń. W końcu będzie można poczuć się swobodnie, bo we własnym domu. Jednak zanim dojdzie do zamieszkania, koniecznym jest, aby w pomieszczeniach była instalacja elektryczna. W dzisiejszych czasach ciężko przeżyć bez dostępu do elektryczności i wydajność instalacji jest bardzo ważna. Podczas gdy kilkanaście lat temu wystarczało kilka gniazdek aktualne zapotrzebowanie jest zdecydowanie wyższe – praktycznie każdy domownik ma minimum jeden telefon, komputer czy tablet. Trzeba wziąć to pod uwagę przy konstrukcji sieci.

Kto zapewni, że instalacja elektryczna będzie wydajna?

Należy pamiętać, że instalacja powinna być zarówno projektowana, jak i później zakładana z odpowiednimi uprawnieniami do pracy z prądem. Nawet, jeśli posiada się przysłowiowego szwagra, który lata temu skończył szkołę na profilu elektryk, ale nie ma doświadczenia ani ważnych uprawnień, jego wiedza jest mało warta. Od czasów minionej epoki, zaszły wielkie zmiany, gdy chodzi o konstrukcję instalacji elektrycznej. Uprawnienia do pracy przy prądzie zmiennym są terminowe i trzeba je regularnie odnawiać. Dlatego warto wybierać osoby doświadczone, ale również stosunkowo młode – znają oni potrzeby, jakie mają współczesne rodziny, gdy chodzi o wydajność instalacji elektrycznej, umiejscowienie gniazdek czy wyłączników światła. Zanim rozpocznie się prace warto porozmawiać z konkretnym specjalistą, aby wskazać mu swoje potrzeby oraz wizje. Jest to istotne, jeśli na przykład planuje się podświetlane meble czy też płytę indukcyjną zamiast kuchenki gazowej.

Gdzie koniecznie trzeba umiejscowić gniazdka?

Poszukiwanie gniazdek często zabiera czas na wyjazdach. Wtedy widać, że każdy chciałby je mieć w zasięgu ręki i w wystarczającej ilości. Oczywistym miejscem gdzie powinno znaleźć się gniazdko elektryczne jest łazienka. Aktualnie lepiej by znalazło się tam nawet więcej niż jedno. Pralka, suszarka do ubrań, maszynki do golenia, a nawet pilniki do stóp – wszystko to działa na prąd. A nie ma nic bardziej irytującego jak brak możliwości wysuszenia włosów, bo pralka aktualnie pierze ubrania. Analogicznie sytuacja wygląda w kuchni. Duża liczba urządzeń kuchennych działających na prąd niejako zmusza by instalacja elektryczna przewidziała przy blacie kilka gniazdek, a jeśli planuje się płytę indukcyjną zamiast kuchenki gazowej koniecznie trzeba doprowadzić prąd o wyższym natężeniu. W sypialni, salonie czy gabinecie gniazdka powinny być również w zasięgu – aby spokojnie korzystać z wszystkich urządzeń w razie potrzeby.