babskiewnetrze.pl

moda, dom, lifestyle, praca, zdrowie

Zdrowie

Co jeść podczas stosowania diety bez laktozy?

Wśród różnych rodzajów diet można przede wszystkim wymienić dietę bez laktozy. Jest ona w szczególności stosowana przez wszystkie osoby, które na co dzień zmagają się z takim problemem jak nietolerancja laktozy. Są to bardzo niekorzystne objawy, dlatego warto ich unikać w miarę swoich możliwości poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Wiele osób codziennie zadaje sobie pytanie: dieta bez laktozy co jeść? Warto się tego dowiedzieć.

Zasady diety bez laktozy

Dieta bez laktozy ma swoje ściśle określone zasady, do których powinno się stosować. Przede wszystkim osoby, które muszą stosować tego rodzaju dietę powinny ograniczyć spożywanie wszystkich produktów zawierających w swoim składzie taką substancję jak laktoza. Są to przede wszystkim produkty nabiałowe, uwzględniające mleko oraz jego przetwory. Jest to bardzo istotne, ponieważ dzięki unikaniu tego rodzaju produktów chory na nietolerancję laktozy nie będzie odczuwał negatywnych objawów. Dlatego warto na to zwrócić swoją szczególną uwagę.

Co można jeść?

Produkty, które można spożywać podczas występowania nietolerancji laktozy są przede wszystkim zależne od nasilenia objawów. Jeśli objawy choroby są słabe to chory może spożywać pewne ilości laktozy w swojej codziennej diecie. Jednak jeśli objawy chorobowe są dość nasilone to powinno się unikać spożywania wszelkiego rodzaju produktów, które w swoim składzie zawierają taki element jak laktoza. Jednak podczas stosowania diety bez laktozy dozwolone są produkty nabiałowe, które zostały poddane procesowi fermentacji. Wśród nich można wymienić kefir, jogurt, maślankę, kwaśną śmietanę, a także sery pleśniowe.

Czym zastąpić mleko?

Osoby, które odczuwają silne objawy chorobowe związane z nietolerancją laktozy powinny przede wszystkim wykluczyć ze swojej diety mleko. Jednak w obecnych czasach można znaleźć w sprzedaży bardzo wiele produktów, którymi można zastąpić mleko. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim napoje roślinne. Jest to na przykład mleko owsiane, migdałowe czy też sojowe. Te produkty naturalnie nie zawierają laktozy, a więc można je bez problemów spożywać.

Ukryta laktoza

Bardzo dużym problemem dla wszystkich osób, które zmagają się z nietolerancją laktozy jest fakt, że często ten składnik jest ukryty w bardzo wielu produktach. Sprawia to, że możemy go spożyć zupełnie nieświadomie, co nie będzie korzystnym rozwiązaniem dla naszego organizmu. Dlatego warto unikać wszystkich produktów, które posiadają laktozę w swoim składzie. Wśród nich można wymienić takie wyroby, jak dania gotowe czy też przetworzone wyroby mięsne.