babskiewnetrze.pl

moda, dom, lifestyle, praca, zdrowie

wymiar czasu pracy
Praca

Wymiar czasu pracy w roku 2022

Każda osoba, która została zatrudniona na dane stanowisko w firmie, powinna wiedzieć, że w przyjętym okresie rozliczeniowym pracodawca (a konkretniej jego specjalista z działu kadr i płac) ma obowiązek obliczenia prawidłowego wymiaru czasu pracy. Tylko wówczas może w kolejnym kroku ustalić odpowiedni plan pracy. Jak w roku 2022 roku należy to zrobić bez żadnej pomyłki? Między innymi na to pytanie udzielimy odpowiedzi w niniejszym tekście.

Czym jest wymiar czasu pracy

Chodzi tutaj o liczbę godzin, jaką człowiek na etacie powinien przepracować w okresie rozliczeniowym (zwykle jest nim miesiąc, ale niektóre przedsiębiorstwa decydują, że trwa on dwanaście miesięcy). Oczywiście nie da się zająć tą kwestią, jeżeli nie mamy pod ręką Kodeksu Pracy. W tym akcie prawnym zawarte są bowiem wszelkie przepisy, które regulują obowiązki pracodawców oraz podległych im pracowników. To właśnie w Kodeksie znajdują się chociażby informacje, że osoby, które dostały umowę na pełen etat, nie mogą pracować w ciągu doby dłużej niż 8 godzin, stąd wiadomo, że w tygodniu roboczym norma wynosi 40 godzin. Dzięki takim danym możliwe jest także określenie liczby dni wolnych.

Obliczanie związane z wymiarem czasu pracy?

Skoro już nie jest żadną tajemnicą, co kryje się pod pojęciem wymiaru czasu pracy, pora wytłumaczyć, jak dokonuje się niezbędnych obliczeń. Nie jest to skomplikowane zadanie. Najpierw trzeba po prostu pomnożyć 40 godzin przez liczbę tygodni. Kiedy pojawi się wynik, należy dodać jeszcze do niego iloczyn ośmiu godzin oraz tzw. liczby dni wystających (takich, które pozostały do końca okresu rozliczeniowego). Co ważne, na wymiar czasu pracy mają wpływ wszystkie święta (w 2022 roku są to m.in.: Nowy Rok, Poniedziałek Wielkanocny, Boże Ciało i Boże Narodzenie), które przypadają w dni robocze (poniedziałek, wtorek, środę itd.). Wtedy pamiętajmy, że obniża się on o 8 godzin i więcej – w zależności, z iloma świętami mamy do czynienia. Nie bez znaczenia są też urlopy i inne, ale koniecznie usprawiedliwione nieobecności w miejscu pracy.

Co wiemy o wymiarze czasu pracy w 2022 roku?

Na koniec sprawdźmy, jak wygląda wymiar czasu pracy w bieżącym roku. Okazuje się, że każdy pracownik musi siedzieć w danej firmie dłużej o 8 godzin niż w 2021 roku, co daje łącznie aż 2008 godzin (251 dni). Z kolei przez 114 dni będzie odpoczywał w domu. Warto dodać, że najbardziej ciężkim okresem okazał marzec. Można znaleźć tabele i zestawienia, gdzie dokładnie przedstawiono wyniki obliczeń w poszczególnych miesiącach.

Faktycznie, jak pokazują dane, trzeci miesiąc roku był szczególnie pracowity (ludzie zatrudnieni na pełnym etacie musieli wykonywać swoje czynności przez 23 dni, czyli 184 godziny). A jak będzie wyglądać kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień i reszta miesięcy? Dość podobnie. 20 lub 21 dni, co daje 160, 168 albo 176 godzin – tyle czasu trzeba poświęcić pracy w biurze czy innym zakładzie, w którym panuje typowy, jednozmianowy system (od poniedziałku od piątku).