W Polsce wiele osób pracuje w oparciu na umowy różnego rodzaju. Nie każda z nich gwarantuje pełny wymiar pracy, co z kolei odbija się na wysokości pensji jakiej można oczekiwać każdego miesiąca. Warto jednak wiedzieć ile dokładnie pracuje się w tygodniu i jak obliczane są wynagrodzenia.
Jak można obliczyć wymiar czasu pracy?
Większość osób na polskim rynku pracy musi poradzić sobie z zatrudnieniem o umowę zlecenie. Nie jest to najbardziej korzystna umowa, ponieważ nie zapewnia pełnej ochrony jaką można uzyskać gdy ktoś pracuje w oparciu o umowę o pracę. Jednakże bez względu na typ zatrudnienia, zawsze dobrze jest zapoznać się z podstawowymi warunkami na jakich jest się zatrudnionym. Wśród nich jest wymiar czasu pracy. Oblicza się go poprzez pomnożenie ilości godzin pracy w tygodniu razy liczbę tygodni jaka przypada w danym okresie rozliczeniowym. Jak łatwo można zauważyć jednak, wszystko zależy tutaj o to jak długo ktoś pracuje w czasie dnia. A tą wartość określa rodzaj etatu, który może być różny. Oprócz tego zawsze należy pamiętać o tym, że w zależności od długości konkretnego miesiąca, okres rozliczeniowy jest różny. Różnica ta wynosi zaledwie parę dni, ale w skali roku zaczyna mieć znaczący wpływ na zarobki.
Ile godzin ma pełen etat?
Jeżeli ktoś pragnie uzyskać jak największe zarobki, to pełen etat jest najlepszą opcją do wyboru. Jednakże nie w każdym zakładzie pracy dane stanowisko wymaga takiego wymiaru czasu od pracownika. Dlatego też warto jest wiedzieć ile godzin pracy czeka na kogoś w zależności od jego etatu.
Jeżeli chodzi o to ile godzin ma pełen etat to ogólnie przyjętą wartością jest 40 godzin tygodniowo. Zazwyczaj wygląda to zatem tak, że ktoś pracuje po 8 godzin w ciągu pięciu dni przypadających w danym tygodniu. Jeżeli ktoś zatrudnia się na pół etatu, wartość godzin przepracowanych jest proporcjonalna i obniżona o połowę, do 20 godzin tygodniowo.
Oczywiście w zależności od specyfiki pracy, rozkład godzin pracy w tygodniu może być bardzo różny. Niektóre zakłady pracy wymagają od swoich pełnoetatowych pracowników pracy po 10 godzin przez 4 dni w tygodniu. Wtedy to norma 40 godzin jest wyrobiona, ale pracownik ma wtedy trzy dni wolnego, nie zaś tylko dwa.
Pełen etat jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia pracownikowi szereg innych dodatkowych korzyści, którzy nie ma na innych etatach. Jest to między innymi przerwa w pracy, która pozwala zregenerować siły i zjeść mały posiłek. Ostatecznie jednak każdy powinien dobrać tryb pracy względem swoich wymagań i możliwości.