babskiewnetrze.pl

moda, dom, lifestyle, praca, zdrowie

Zdrowie

Ile należy biegać żeby schudnąć.

Osoby które zaczynają swoją przygodę z bieganiem w celu zrzucenia kilogramów, często zastanawiają się w jaki sposób i jak długo należy biegać, aby pozbyć się nadmiaru kalorii.

W jaki sposób należy kontrolować tempo biegu?

Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek aktywności fizycznej a w tym przypadku do biegania, należy zrobić rozgrzewkę. Taka rozgrzewka przed bieganiem powinna wynosić około 10 minut. Aby stracić zbędne kilogramy musimy biegać wolno, ponieważ wtedy nasz organizm spala tłuszcz. Pomocne przy ustalaniu odpowiedniego tempa jest nasze tętno, które musi się utrzymać w zakresie od 60 do 70%. Dlatego podczas biegania warto jest posiadać urządzenie, które podpowie nam kiedy należy biec wolniej, a kiedy szybciej. Obecnie smartwatche czy inteligentne opaski na rękę posiadają właśnie taką funkcję nazywaną pulsometr. Jeśli jednak nie mamy takiego sprzętu a biegniemy w parze i rozmawiamy, to nasze tempo jest idealne wtedy, gdy nie dostaniemy zadyszki.

Ile biegać żeby schudnąć.

Organizm ludzki zaczyna spalać tkankę tłuszczową dopiero po około 20 minutach prowadzonej aktywności fizycznej. Osoby początkujące dobrze by zaczęły od krótszych dystansów, które z czasem powinny być wydłużane do 1,5 godziny. Osoby chcące zgubić kilogramy muszą pamiętać o regularnym bieganiu i przestrzeganiu odpowiedniej diety.

Czy lepiej jest biegać po asfalcie czy w terenie

W obu przypadkach możemy natknąć się na wady i zalety. Bieganie po takiej nawierzchni jaką jest asfalt możliwe jest przez cały rok o każdej porze dnia. Nawierzchnia ta jednak jest twardy podłożem, dlatego może źle wpłynąć na nasze stawy. Kluczową rolę w bieganiu po twardym podłożu odgrywają odpowiednie obuwie, które bez problemu kupimy w każdym sklepie sportowym. Z kolei bieganie z terenie pozwala się zrelaksować i zaczerpnąć świeżego powietrza. Oprócz tego taki bieg doskonale wzmacnia nam różne mięśnie, to właśnie bieganie na nierównym terenie polecane jest osobom będącym na diecie. Wadami biegania w terenie są przede wszystkim deszczowa pogoda oraz brak możliwości biegania po zmroku. Porą zimową również ciężko będzie nam wykonywać tą czynność, dlatego w tym czasie warto jest udać się na siłownię.

Podczas biegania dobrze jest zmieniać miejsce swoich treningów oraz pracować nad najlepszą techniką biegu. Ważnym elementem są prawidłowo wykonywane oddechy, które pozwolą nam na przebiegnięcie dłuższych dystansów. Oczywiście żadna aktywność fizyczna bez odpowiedniej diety nie pozwoli nam na osiągnięcie wymarzonej sylwetki, dlatego należy dokładnie przygotować sobie plan żywieniowy na cały tydzień.