babskiewnetrze.pl

moda, dom, lifestyle, praca, zdrowie

Jak wyjść z depresji
Lifestyle

Jak wyjść z depresji?

Niektórzy twierdzą, że z depresją nie da się wygrać. Nie jest to prawdą — większość osób, które podejmują właściwe działania, pokonuje tę trudną chorobę. Chcemy podzielić się wskazówkami, które ułatwią walkę z depresją.

Zanim opowiemy o dostępnych metodach prowadzących do wyzdrowienia, najpierw chcemy wskazać obowiązkowy krok w przypadku każdej chorej osoby. Podstawą jakiejkolwiek pracy zmierzającej do wyleczenia, jest wizyta u psychologa i psychiatry. Obaj specjaliści muszą ocenić stan chorej osoby. Jeśli dana osoba nie czuje się na siłach, aby wyjść z domu, może wizytę u obu specjalistów umówić zdalnie — przez internet: na takich stronach jak portal Psycholog w Necie (https://psychologwnecie.pl). Podobnych portali jest wiele w polskim internecie. Zachęcamy każdą osobę zmagającą się z objawami depresji do odwiedzenia takich miejsc. 

Rokowania w depresji zależą od typu choroby

Depresja nie jedno ma imię. Występuje kilka typów tego schorzenia. Rokowania i szanse na pełne wyzdrowienie są w dużym stopniu zależne od rodzaju depresji.

  1. Depresja endogenna: ten typ choroby jest najtrudniejszy w leczeniu. Jego podłożą jest dysfunkcyjne działanie biologii mózgu. Wyraźnym symptomem towarzyszącym depresji endogennej jest obniżenie poziomu neuroprzekaźników odpowiedzialnych za regulację nastroju.

  2. Depresja reaktywna: jej wystąpienie jest spowodowane wystąpieniem wydarzeń życiowych. W tym przypadku odpowiednia terapia może przynieść doskonałe rezultaty i sprawić, że osoba szybko rozprawi się z problemem. 

  3. Depresja sezonowa: w tym przypadku zaburzenia nastroju występują w okresie jesienno-zimowym. Ekspozycja na światło jest skutecznym lekarstwem, które może złagodzić objawy tej przypadłości.

  4. Dystymia: ten rodzaj depresji ma charakter przewlekły. Występuje od co najmniej dwóch lat i w jego przypadku rokowania są nieco gorsze. Na szczęście systematyczne uczestnictwo w terapii wspierane przez leki pozwala w pełni wyleczyć tę przypadłość.

  5. Depresja w chorobie afektywnej dwubiegunowej: specyficznym rodzajem depresji jest ta, która występuje w tzw. dwubiegunówce. Schorzeniu, które jest nieuleczane — jednak odpowiednio prowadzone leczenie pozwala osobie względnie normalnie funkcjonować. 

Psychoterapia jako najważniejsze narzędzie walki z depresją

Mówi się, że leki pomagają łagodzić objawy depresji, ale prawdziwa moc drzemie w sesjach z terapeutą. To właśnie na terapii pacjent poznaje i zgłębia negatywne wzorce myślenia i zachowania. Dzięki temu lepiej zaczyna rozumieć swoje problemy, a to pozwala mu sprawniej odnajdować się w codzienności i pracować nad powrotem do zdrowia. 

Jeśli chodzi o rodzaj terapii zalecanej przy depresji, przeważnie mówi się o terapii poznawczo-bejawioralnej. Niemniej jednak spora część osób korzysta ze wsparcia w nurcie psychodynamicznym. 

W przypadku depresji najlepiej jest, gdy sesje terapeutyczne odbywają się raz albo nawet dwa razy w tygodniu. Dla wielu osób może to być sporym obciążeniem finansowym, jednak powinien to być najważniejszy wydatek życia osoby chorej. 

Farmakoterapia — dodatkowe, ale istotne wsparcie

Zdarza się, że osoby z depresją nie są w stanie zmrużyć oka przez kilkadziesiąt godzin. Takie sytuacje wymagają sięgnięcia po poważniejsze środki — w tym celu często psychiatra przepisuje antydepresanty, których działanie pozwala zasnąć osobie cierpiącej na depresję. 

Ważnym działaniem, którego oczekuje się od leków na depresję jest łagodzenie lęku i poprawa nastroju. Przy czym podczas przyjmowania leków konieczna jest regularność. Należy taką terapię konsekwentnie stosować. 

Suplementacja witaminą D

Jest wiele badań, które potwierdzają związek między niedoborem witaminy D a występowaniem depresji. Z tego powodu suplementacja tej witaminy jest szczególnie istotna. Warto sięgnąć po wysokie dawki tej substancji — takie podejście z pewnością pozwoli po pewnym czasie unormować poziom. 

Słuchaj własnego organizmu

Wiemy, że ta rada może wydawać się pójściem na łatwiznę i pogodzeniem z losem, ale tak tylko wygląda na pozór. W rzeczywistości stoją za nią poważne argumenty. Depresja to choroba, która nie mija z dnia na dzień. Nawet jeśli intensywnie pracujesz nad powrotem do zdrowia, musisz uzbroić się w cierpliwość. Czas w połączeniu z terapią i przyjmowaniem leków to składniki, które mogą doprowadzić Cię do pełnego wyzdrowienia.

Z powyższym akapitem wiąże się pewna ważna rada — w przypadku depresji nie należy się karać za to, że nie jesteśmy w stanie zmobilizować się do działania. Przeciwnie; ważna jest tutaj wyrozumiałość i zaakceptowanie faktu, że nie zawsze ma się ochotę na aktywność. Odpoczynek jest najważniejszą rzeczą, jaką może dać sobie osoba z cięższą formą depresji. 

Jak wyjść z depresji? Końcowa zachęta do walki

Wiemy, że teoria jest zawsze łatwa. Trud pojawia się, gdy trzeba przejść do działania. Niemniej jednak w przypadku depresji należy małymi krokami, konsekwentnie dążyć do celu, jakim jest wyzdrowienie. Przy czym trzeba pamiętać, aby odbywało się to w swoim tempie. Pośpiech jest tu zawsze złym doradcą. 

Artykuł sponsorowany