Urządzanie domu to swojego rodzaju przygoda. Wymaga zaangażowania, odpowiedniego rozplanowania przestrzeni i posiadania nieco wiedzy z tego zakresu. Ważne by dom był funkcjonalny i piękny, jak połączyć te dwa aspekty w spójną całość? Są na to pewne sposoby.
Zacznijmy od podziału mieszkania na strefy
Musimy mieć jasno wydzielone miejsca przeznaczone do odpoczynku, jadalniane i gospodarcze. W przypadku dwóch pierwszych mówi się też o strefie dziennej i nocnej. I tak przykładowo strefę odpoczynku umieszcza się nieco dalej od strefy, w której się pierze, gotuje i generalnie hałasuje. Salon w połączeniu z kuchnią i jadalnią zdaje egzamin. Natomiast gabinet czy sypialnia powinny być wyraźnie wydzielone, by nic nie zakłócano snu oraz pracy w poszczególnych pokojach. Ważne, by mieć wszędzie blisko łazienki. W celu oddzielania stref warto stosować podział na parter i piętro lub w przypadku parterowych domostw, można oddzielać pomieszczenia korytarzami, niewielkimi holami itp. Stworzenie takiego projektu z podziałem na strefy to baza i punkt wyjściowy dalszych działań w postaci prac nad funkcjonalnością i wystrojem wnętrz.
Na czym skupić się urządzając poszczególne pomieszczenia?
Na funkcjonalność domu ma wpływ układ pomieszczeń oraz rozmieszczenie w nich mebli czy innych ważnych dla codziennego funkcjonowania elementów. Nie bez znaczenia jest wielkość pomieszczeń, by w każdym z nich była zachowana odpowiednia przestrzeń do swobodnego poruszania się i dostępu do kluczowych partii mieszkania.
Przykładowo salon może być duży i otwarty, gdy ma pełnić taką tylko funkcję miejsca, w którym się przesiaduje i odpoczywa. Gdy natomiast mamy w planach salon z jadalnią lub odrębną strefą pracy, to warto jest zaplanować go tak, aby miał kilka wnęk. Wówczas na pierwszy rzut oka będzie widoczna część reprezentatywna, a dopiero gdy wejdzie się głębiej, będzie można zauważyć jakby zintegrowane z salonem mini pomieszczenia.
Salon powinien być dobrze skomunikowany z kuchnią. Niektórzy mają salony z aneksami kuchennymi i to też warte rozważenia rozwiązanie, aczkolwiek jeśli to możliwe to jednak zaleca się odseparować kuchnię od salonu. Salon jak wspomniano to miejsce reprezentatywne, które powinno sprawiać dobre pierwsze wrażenie. W kuchni z kolei częściej mamy bałagan, też, gdy gotujemy, to wydzielają się zapachy potraw. Lepiej by to wszystko pozostało w jakimś specjalnie przeznaczonym dla tego kąciku. Oczywiście nie może to być zbyt mały kącik, musi być bowiem zapewniony tak zwany trójkąt roboczy, umożliwiający łatwe poruszanie się pomiędzy strefą gotowania, zmywania, a blatu, na którym kroimy, przygotowujemy składniki itp. Kuchnia niekiedy jest łączona ze strefą jadalnianą. Taka opcja jest bardzo pożądana i spójna w odbiorze.