Do tej pory każdy, kto chciał obliczyć ludzki wiek swojego psa, używał wzoru: 1 rok psa = 7 lat człowieka. Jednak obecnie naukowcy nie zgadzają się z tą zasadą. Amerykańscy naukowcy opracowali teraz bardziej precyzyjną formułę przekształcania lat psa w lata ludzkie. To wywraca obliczenia wielu właścicieli psów do góry nogami.
Najstarszy pies świata
Według Księgi Rekordów Guinnessa najstarszym psem na świecie była Maggie. Zmarła w 2016 roku w wieku 30 lat. W odniesieniu do ludzkiego życia oznaczałoby to, że osiągnęła wiek 210 lat. To pokazuje, że ogólna zasada „siedem ludzkich lat to jeden psi rok” nie jest poprawna.
Jak tyka zegar epigenetyczny psa?
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego opracowali nową formułę, która pozwala na dokładniejsze obliczenia. Naukowcy kierują się epigenetyką. W tej dziedzinie badane są zmiany molekularne w genomie w dłuższym okresie. Stres, choroba, ogólny styl życia – to wszystko pozostawia ślady w DNA. Ślady te są oceniane przez naukowców metodą „zegara epigenetycznego”.
Psy starzeją się szybciej niż ludzie w pierwszym roku życia
Zwłaszcza gdy psy są młode, starzeją się szybciej niż ludzie. Roczny pies jest mniej więcej w wieku 30-letniego człowieka. Czteroletni pies jest mniej więcej w tym samym wieku co 52-latek. Jednak w wieku siedmiu lat proces starzenia się psów ulega spowolnieniu.
Kiedy się nad tym zastanowić, ma to sens — przecież już dziewięciomiesięczna suczka może mieć szczenięta. Tak więc zasada 1:7 nie jest dokładnym sposobem określania wieku psów.
Jak obliczyć wiek psa za pomocą kalkulatora?
Zbadano genomy 104 psów rasy labrador. Nadal trwają badania nad zachowaniem zegara epigenetycznego u innych ras. Naukowcy mają nadzieję uzyskać nowe informacje na temat oceny produktów przeciwstarzeniowych. Może to być również przydatne dla lekarzy weterynarii, aby mogli lepiej ocenić wiek psa.
Chcąc obliczyć wiek swojego psa, można to zrobić bardzo łatwo — istnieją kalkulatory internetowe, w których wystarczy wpisać wiek psa.
Jak obliczyć wiek psa?
Każdy, kto chciał obliczyć „ludzki wiek” psa, mógł wcześniej zrobić to w głowie: 1 rok psa = 7 lat człowieka. W przyszłości prawdopodobnie będzie trzeba skorzystać z kalkulatora, ponieważ amerykańscy naukowcy uważają tę powszechną regułę za błędną. Przede wszystkim do tej pory nie brano pod uwagę, że młode psy szybko się starzeją, a później proces starzenia się spowalnia.
Zamiast prostej 7-letniej reguły, naukowcy, bazując na badaniach 104 labradorów, proponują nieco bardziej skomplikowaną formułę: „wiek człowieka = 16 ln (wiek psa) + 31”. Innymi słowy, należy pomnożyć logarytm naturalny rzeczywistego wieku psa przez 16 i dodać do całości 31, otrzymany wynik to wiek psa w ludzkich latach.
Lekarze weterynarii często nadal stosują starą 7-letnią regułę i uzależniają od niej decyzje diagnostyczne i terapeutyczne.
Jak w liczbach określić wiek psa?
Należy przede wszystkim wyróżnić fakt, że przeciętna długość życia ras małych psów wynosi średnio 15 lat, podczas gdy ras dużych ma średnio 10 lat. Że aby porównać to z wiekiem ludzi lub postawić to na tej linii, należy uwzględnić ich średnią, która wynosi 80 lat.