babskiewnetrze.pl

moda, dom, lifestyle, praca, zdrowie

Dom

Ogród na dachu – zieleń w wielkim mieście

Ogród na dachu to idealny sposób, by w wielkim mieście poczuć odrobinę zieleni, zbliżyć się do natury. W Polsce nie jest to jeszcze popularny trend, ale miejmy nadzieję, że już niedługo to się zmieni. Jak założyć ogród na dachu?

Rodzaje ogrodów

Lata 70 – te to początek zakładania ogrodów na dachach. Wtedy też powstał podział na dachy ekstensywne, na których sadzone są rośliny o małych wymaganiach i płytkim ukorzenieniu. Rośliny na dachu ekstensywnym to mchy, rozchodniki, trawy czy kwietna łąka.

Ogród na dachu intensywny jest o wiele bardziej pracochłonny. Na tym dachu zobaczymy nie tylko trawy i mchy, ale również kwiaty kwitnące, niewielkie krzewy oraz niskie drzewa. Jest to miejsce, w którym może powstać oczko wodne, ławki czy altana.

Rozwiązaniem pośrednim jest ogród na dachu półekstensywny, gdzie zobaczymy kwiaty i rośliny kwitnące. Nie jest możliwe sadzenie drzew i krzewów.

Jak założyć zielony ogród na dachu?

Zielony ogród na dachu można założyć na starym, jak i nowym dachu. Dach może być płaski, jak i pochyły, ważne jest, by nie przekroczył granicy 25% spadku.

Zakładając ogród na dachu należy sprawdzić nośność dachu. Ogród to dodatkowe obciążenie, które ma znaczący wpływ na konstrukcję. Kolejnym elementem jest wykonanie hydroizolacji. Popularnym materiałem jest papa termozgrzewalna lub hydrokauczuk. Warstwa ta chroni dach przed przeciekaniem wody oraz przerastaniem korzeni.

Kolejną jest warstwa termoizolacyjna, na którą stosuje się warstwę ochronną. Bardzo często wykorzystywana jest geowłóknina, papa bitumiczna lub włókna poliestrowe. Następną warstwę stanowi drenaż, jest to najczęściej keramzyt, żwir lub specjalne maty drenujące. Dzięki tej warstwie nadwyżki wody, które pojawiają się po opadach zostaną odprowadzone. Drenaż również należy zabezpieczyć warstwą filtrującą. Najczęściej stosowana jest geowłóknina.

Na tak przygotowany dach kładzie się podłoże dla roślin. Najczęściej są to mieszanki kruszonego keramzytu, nawozu oraz torfu. Sprawdza się również naturalna gleba i piasek.

Jak wybrać rośliny do ogrodu na dachu?

Sadzenie roślin na dachu trzeba dobrze przeanalizować. Nie można sadzić roślin, które mogą nadmiernie się rozrosnąć. Po za tym nie ma żadnych ograniczeń w wyborze roślin.

Bardzo popularna jest metoda szwajcarska, która polega na zakładaniu ogrodów na dachu w oparciu o rośliny, które występują w sąsiedztwie. W okresie letnim wystarczy iść na pobliską łąkę i zebrać nasiona, które następnie wysadzi się na dachu. Dzięki temu dach będzie idealnie komponował się z okolicą.