Na wstępie należy zaznaczyć, że prowadzenie własnej działalności ma równie wiele korzyści i zalet co zatrudnienie na podstawie umowę o pracę. Warto więc zastanowić się nad tym, które z nich będzie korzystniejsze w danym przypadku.
Praca na etacie
Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę polega na tym, że w ciągu 8 godzin należy wykonać dane zlecenie. Cechuje je również to, że pracownik liczyć może na regularne wypłaty, płatny urlop oraz różne gwarantowane benefity, do których zaliczyć można opiekę zdrowotną czy wyjścia na siłownię. Jednakże nie w każdej branży istnieje możliwość zatrudnienia na podstawie takiej umowy. W branży informatycznej coraz więcej osób musi przejść na samozatrudnienie
Własna działalność gospodarcza w opozycji do etatu to przede wszystkim nienormowany czas pracy, a także odpowiedzialność finansowa za samego siebie. Co ważne w przypadku bycia szefem własnej firmy należy samodzielnie rozliczać się z ZUSem.
Oba sposoby zarobkowania to modele zatrudnienia, które różnią się również stawkami odliczeń. Jak wiadomo, kwota brutto przy umowie o pracę nie uwzględnia dodatkowych kosztów, które ponosi pracodawca.
Własna działalność a umowa o pracę
Pracodawca poza pieniędzmi wypłacanymi na rzecz pracownika, musi również opłacić składki społeczne na ZUS oraz zdrowotne po to, by pracownik, mógł korzystać z darmowej opieki medycznej. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że pracodawca ponosi o wiele większe koszty, niż można pomyśleć. Jest to bardzo ważny temat szczególnie wtedy, gdy chce się utrzymać poziom wynagrodzenia. Przechodząc na samozatrudnienie, trzeba liczyć się z tym, że samodzielnie opłacać trzeba wyżej wymienione składki. Warto nadmienić, że założenie firmy jest bezpłatne i przyszły przedsiębiorca nie musi ponosić żadnych kosztów. Jest on jedynie zobowiązany do tego, żeby ponosić regularne koszty takie jak ZUS. Jednakże nowy przedsiębiorca może opłacać mniejsze składki przez 24 miesiące niższe składki dla przedsiębiorców, których przychód nie przekroczył 120 tysięcy w roku poprzedzającym kalendarzowym.
Zalety i wady
Etat i działalność różnią się przede wszystkim czasem pracy. Jak wiadomo, umowa o pracę zobowiązuje osobę zatrudnioną do tego, aby była do dyspozycji swojego szefa przynajmniej przez 8h i w określonych godzinach. Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę opisane jest w kodeksie pracy. Często pracownik musi również zostać dłużej w pracy na nadgodziny. Nie ma reguły mówiącej, że pracownik musi otrzymać dodatkowe pieniądze z tytułu dłuższego przebywania w pracy. Działalność najczęściej to projekt, który trzeba wykonać według własnych preferencji. Umowa o pracę to płatny urlop oraz opłacane składki chorobowe. Samozatrudnienie to okazja do tego, żeby pracować tyle, ile się chce. Zarabia się dosłownie tyle, ile się przepracuje. Najważniejszą cechą prowadzenia działalności gospodarczej jest to, że można sobie odliczać koszty związane z zakupem specjalistycznego sprzętu czy też eksploatacją lokalu. To właśnie z uwagi na fakt, że każda rzecz może zostać wliczona w koszty firmy, coraz więcej osób decyduje się na taką formę zatrudnienia.