babskiewnetrze.pl

moda, dom, lifestyle, praca, zdrowie

Dom

Odbiór mieszkania – co warto wiedzieć?

Odbiór kluczy do mieszkania to moment, na który z niecierpliwością właściciele lokalu. W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera, odbiór mieszkania jest najważniejszym momentem zakupu, bowiem następuje podpisanie aktu przeniesienia własności. Z tego względu jest to bardzo ważna chwila, by otrzymać wszystkie niezbędne informacje np. o rodzaju tynków, wentylacji, klasy odporności drzwi na włamanie, rodzaju wszystkich ścian, wyłapać wszystkie niedociągnięcia i usterki.

Co sprawdzić podczas odbioru mieszkania?

1. Podłogi – powinny być pozbawione pęknięć, a w łazienkach i na balkonach powinien być zachowany spadek 2mm/m – 5 mm na całej długości lub szerokości pomieszczenia. Jeśli istnieje możliwość warto sprawdzić wilgotność podkładów betonowych – prawidłowa wartość powinna wynosić ok. 3%.
2. Tynki wewnętrzne – obecność pęknięć, pęcherzy, zacieków czy wykwitów na powierzchni tynków jest absolutnie nie do przyjęcia. Powierzchnia ściany powinna być płaska, gładka, o naturalnym stopniu szorstkości.
3. Instalacja elektryczna – skrzynka elektryczna oraz gniazdka powinny być rozmieszczone zgodnie z przedstawionym schematem. Podczas odbioru warto sprawdzić, czy wszystkie włączniki i gniazdka działają.
4. Instalacja sanitarna – podobnie jak elektryczna, w rzeczywistości powinna zgadzać się ze schematem oraz powinna umożliwiać podłączenie armatury.
5. Okna i parapety – ich ilość i jakość musi zgadzać się z opisem technicznym. Podczas odbioru powinno się sprawdzić czy ramy okna i tafle szkła nie są pęknięte ani porysowane, czy otwieranie i zamykanie nie stwarza problemu, czy są odpowiednio wyregulowane.

O czym jeszcze wiedzieć?

Bywa, że wyznaczony przez dewelopera termin odbioru nam nie pasuje. Jeśli deweloper wspomni o zapisie, że ma prawo do przeprowadzenia odbioru jednostronnego, trzeba nam wiedzieć, że jest to zapis niedozwolony. W wyznaczonym terminie lepiej przeprowadzać odbiór w ciągu dnia – naturalne światło pozwoli dostrzec uchybienia np. nierówności tynku. Na odbiór, oprócz dokumentów, warto przygotować narzędzia – miarka, kątownik, poziomica, które pozwolą zweryfikować jakość i zgodność  przeprowadzonych robót budowlanych.

Odbiór mieszkania to mieszanka wielu emocji. Łatwo coś przeoczyć, zapomnieć sprawdzić, dlatego wiele poradników na temat samodzielnego odbierania mieszkania, zaleca, by przygotować się do tego momentu wcześniej, sporządzić listę. Można też skorzystać z pomocy inspektora budowlanego i za stosunkowo niewielkie pieniądze (wydatek rzędu 150 PLN) mieć pewność, że wszelkie usterki zostały wyłapane i deweloper będzie musiał je usunąć.