babskiewnetrze.pl

moda, dom, lifestyle, praca, zdrowie

problemy z nowymi butami
Moda

Najczęstsze problemy z nowymi butami – jak im zaradzić?

Nic tak nie cieszy, jak nowa para obuwia. Niestety zdarza się, że wymarzone buty są za małe, obcierają i powodują dyskomfort w chodzeniu. Jakie są najczęstsze problemy z nowymi butami i jak im zaradzić?

Jakie są przyczyny problemów z butami?

Nowe buty damskie, nawet wykonane z wysokiej jakości materiału i renomowanych firm, mogą obcierać stopę. Główne przyczyny obtarć to:

  • nieodpowiedni rozmiar obuwia – zarówno za ciasne, jak i za luźne buty ocierają się o skórę przy każdym kroku, powodując podrażnienia. Dlatego przy zakupie butów, dokładnie je zmierz. Jeśli kupujesz przez Internet, zmierz swoją stopę. Zrobisz to w domu. Wystarczy, że na kartce odrysujesz ołówkiem stopę, a następnie ją zmierzysz. Otrzymany wynik porównaj z długością wkładki. Taka informacja powinna znaleźć się przy konkretnym modelu obuwia, które chcesz kupić. Odszukaj i zobacz, jaki numer będzie odpowiedni,
  • nadmierna potliwość – stopy mają predyspozycje do przegrzewania się oraz do nadmiernej potliwości, a niestety wilgoć sprzyja powstawaniu ran. Niektóre materiały nie przepuszczają powietrza, a tym samym stopa przegrzewa się, co skutkuje otarciami,
  • sztywny but – w pierwszych dniach buty skórzane mogą być sztywne, ponieważ nie dopasowały się jeszcze do kształtu stopy. W takiej sytuacji wystarczy je rozchodzić przez kilka dni i problem zniknie,
  • nadmierna aktywność fizyczna – otarcia mogą pojawić się również w wyniku zbyt dużej aktywności fizycznej. Zazwyczaj u osób, które uprawiają sporty długodystansowe,
  • wady postawy i problemy ortopedyczne – w takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, a w razie konieczności wdrożyć rehabilitację oraz odpowiednie leczenie.

Jak zaradzić problemom z nowymi butami?

Problemy z nowymi butami zdarzają się dość często. Na całe szczęście to wcale nie oznacza, że musisz się pożegnać z nową parą obuwia! Jeśli źle dobrałaś rozmiar i buty rzeczywiście są za małe, warto je wymienić. Jeżeli takiej możliwości nie ma, istnieje kilka skutecznych sposobów na rozciągnięcie obuwia, a także dostosowanie jego formy do kształtu stopy.

Sposób na grube skarpetki

Znanym sposobem na rozciągniecie butów jest założenie grubych, wilgotnych skarpetek, a następnie włożenie stopy do buta, który obciera. Chodź tak po domu przez 15-20 minut dziennie. Po kilku dniach buty powinny się nieco rozciągnąć, dzięki czemu dopasują się do twojej stopy, a problem z obtarciem zniknie.

Włożenie butów do zamrażalnika

Kolejna metoda polega na włożeniu obuwia w szczelny woreczek, wypełniony wodą. Następnie umieść buty w zamrażalniku, najlepiej na całą noc. Po zamarznięciu woda zwiększa swoją objętość i tym samym rozszerza obuwie.

Spray do rozciągania butów

Jeśli domowe sposoby nie działają, możesz kupić specjalny preparat do rozciągania obuwia. Postępuj zgodnie z instrukcją, która znajduje się na opakowaniu. Zazwyczaj taką czynność trzeba powtórzyć kilka razy, aż uzyskasz pożądany efekt.

Zapiętki

Warto kupić również zapiętki czy podpiętki. To akcesoria, które osłaniają skórę, a tym samym chronią przed podrażnieniami. Warto założyć je od razu po zakupie nowej pary obuwia. W ten sposób uchronisz się przed powstaniem otarć.

Więcej porad znajdziesz na https://www.filippo.pl/pl/blog/co-zrobic-jak-buty-obcieraja-z-tylu-1629466051