babskiewnetrze.pl

moda, dom, lifestyle, praca, zdrowie

designerskie kanapy
Dom

Moda na designerskie kanapy

Urządzając salon, pokój gościnny, pokój młodzieżowy czy inne reprezentacyjne pomieszczenie, warto postawić na ponadczasowy design i wybierać wielofunkcyjne kanapy dobrej jakości. Designerska kanapa, narożnik rozkładany z funkcją spania, a może kanapa w kształcie U? Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia, stylu aranżacji i przeznaczenia. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając designerskie kanapy tapicerowane i designerskie narożniki.

Krok pierwszy: planowanie z miarą w ręku 

Zanim zaczniemy biegać po sklepach, przeglądać oferty producentów i wybierać kanapy i narożniki, warto zacząć od rzetelnego zmierzenia pokoju. Wyznaczenie miejsca, w którym postawimy kanapę oraz określenie wielkości minimalnej i maksymalnej pozwoli nam uniknąć rozczarowań związanych z niedopasowaniem czy przeszacowaniem wielkości. Jest to łatwe, gdy mamy wolną przestrzeń – wówczas możemy rozrysować na podłodze planowane rozstawienie mebli i sprawdzić, czy odpowiada nam ich układ, szerokość w przejściach, odległości itp. Sprawa się nieco komplikuje, gdy jesteśmy w trakcie remontu i mamy zastawioną przestrzeń lub gdy aranżujemy wnętrze na etapie projektu. Wówczas warto skorzystać z programów graficznych i rozrysować ustawienie mebli (z zachowaniem proporcji pokoju). Pamiętajmy, że kanapa stanowi jeden z najważniejszych punktów salonu, dlatego jej ustawienie odgrywa ogromną rolę. 

Krok drugi: czego oczekujemy? 

Kolejnym krokiem jest ustalenie, jaki styl wnętrza chcemy uzyskać. Wybierając designerski narożnik, zwróćmy uwagę na jego wzór, kształt oraz kolorystykę. Powinien on komponować się z wnętrzem oraz resztą wyposażenia. Przykładowo do stylu skandynawskiego dobrze wpisują się minimalistyczne kanapy i narożniki o lekkich bryłach. Lekkości dodają im jasne kolory i charakterystyczne drewniane nóżki. Z kolei styl glamour, charakteryzujący się elegancją i luksusem, dobrze komponuje się z bardziej masywnymi meblami. Wyrafinowane formy, ozdobne dodatki jak fantazyjne przeszycia, pikowane poduchy i mocne akcenty kolorystyczne oraz blask chromowanych powierzchni – oto co styl glamour lubi najbardziej!

Na tym etapie warto też wziąć pod uwagę przeznaczenie kanapy. Czy ma służyć jedynie do wypoczynku w ciągu dnia, czy też do przenocowania gości? Designerska kanapa tapicerowana będzie idealna do przesiadywania na niej podczas spotkań ze znajomymi. Kanapa rogowa sprawdzi się do leżenia w czasie oglądania długich seriali i drzemania na niej po pracy. Z kolei kanapa rozkładana to niezastąpiony mebel, jeśli cenimy gościnę i często nocują u nas znajomi lub rodzina. Atutem kanap i narożników z funkcją spania jest możliwość łatwego rozłożenia ich i uzyskania dodatkowego szerokiego miejsca do siedzenia lub leżenia. Istnieje również możliwość stworzenia sypialni w salonie. Wówczas najlepszym wyborem będzie narożnik z funkcją spania codziennego. Zapewnia tyle miejsca do spania, ile standardowe podwójne łóżko z materacem. Pojemnik na pościel może pełnić również funkcję dodatkowego miejsca do przechowywania rzeczy. 

Krok trzeci: kolory, w otoczeniu których czujemy się dobrze

Wybór materiałów i kolorystyki obić meblowych jest na tyle duży, że w tej kwestii decyzja nie powinna przysporzyć trudności. Nie musimy ograniczać się do czerni i szarości, by zachować spójność aranżacji. Kanapa w modnym kolorze to doskonały wybór do salonu! Może stanowić kontrapunkt do monobarwnych ścian czy minimalistycznych aranżacji. Jeśli dobrze czujemy się w pastelach, to możemy wybierać w błękitach i pudrowych różach, jeśli wolimy jednak bardziej energetyczne zestawienia, to warto zdecydować się na odcienie miodowej żółci, czerwienie i granaty. Przy jasnych kanapach szczególnie polecamy materiały zabezpieczone przed brudzeniem się i wnikaniem płynów. Jeśli chcemy wybrać biały narożnik rozkładany, zwróćmy uwagę na materiał, z jakiego został on wykonany. Łatwa w utrzymaniu czystości jest skóra i ekoskóra oraz materiały pokryte plamoodporną, impregnowaną tkaniną. Wybierając dobrej jakości modny wypoczynek, będziemy długo cieszyć się z designerskiego wystroju i komfortu użytkowania wymarzonej kanapy.