babskiewnetrze.pl

babskiewnetrze.pl – moda, dom, lifestyle, praca,zdrowie

Dom

Klimatyzacja w mieszkaniu. Jaki klimatyzator wybrać?

Założenie klimatyzacji w mieszkaniu w bloku to często jedyny sposób, aby cieszyć się większym komfortem podczas letnich upałów. Klimatyzator może wtedy błyskawicznie ustabilizować poziom temperatury w pomieszczeniu. Jak założyć klimatyzację w mieszkaniu? Do dyspozycji są dwa rozwiązania: klimatyzator przenośny oraz klimatyzacja split.

Podczas gdy montaż klimatyzacji w domu zazwyczaj nie stanowi żadnego problemu, w przypadku mieszkań sprawa wygląda już nieco inaczej. Przede wszystkim klimatyzacja w mieszkaniu musi spełniać wymogi spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej, a nie każda z nich godzi się na montaż urządzenia stacjonarnego z jednostką zewnętrzną, czyli klimatyzatora split. W takiej sytuacji nie trzeba jednak całkowicie rezygnować z klimatyzacji – można wtedy zdecydować się na urządzenie przenośne.

Klimatyzacja w mieszkaniu – klimatyzator przenośny

Dzisiaj w wielu sklepach można znaleźć klimatyzatory przenośne, inaczej określane także jako mobilne. To praktyczny sprzęt, który nie wymaga stałego montażu, jednak także w jego przypadku trzeba pamiętać o odpowiednim ustawieniu go w pomieszczeniu.

Klimatyzator mobilny wyposażony jest w harmonijkową rurę, którą należy wystawić na zewnątrz – odprowadza ona nadmiar ciepła. Można zrobić to przez okno albo drzwi balkonowe. Głównym minusem jest w tym przypadku dość głośna praca sprzętu, więc może on przeszkadzać w relaksie. Gdy jednak liczy się komfort podczas upałów, a montaż klimatyzacji split nie wchodzi w grę, to najlepsza opcja. Po zakończeniu lata można po prostu go schować.

Uwaga! Nie należy mylić klimatyzatorów przenośnych z klimatorami, które wyposażone są w wentylator i wkłady chłodzące.

Klimatyzacja w mieszkaniu – split

Gdy klimatyzacja w mieszkaniu może być zamontowana na stałe, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wybór modelu split. Taka klimatyzacja zbudowana jest z dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej, które są ze sobą połączone.

Pod względem efektywności taka klimatyzacja w mieszkaniu jest lepsza niż urządzenia mobilne – pozwala na szybsze i skuteczniejsze ochładzanie, ale też ogrzewanie pomieszczeń. Wybrane modele oferują też funkcję oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń, na przykład smogu.

Montaż klimatyzacji split wymaga pomocy specjalisty. Konieczne jest wtedy wykonanie otworu w ścianie zewnętrznej budynku, na co może być konieczna zgoda wspólnoty albo spółdzielni mieszkaniowej.

Wobec tego wybór klimatyzacji do mieszkania w bloku zależy głównie od możliwości montażowych sprzętu. Gdy nie chcemy lub nie możemy wykonać instalacji na stałe, warto wybrać model mobilny.