Klimatyzacja w mieszkaniu. Jaki klimatyzator wybrać?

0
22

Założenie klimatyzacji w mieszkaniu w bloku to często jedyny sposób, aby cieszyć się większym komfortem podczas letnich upałów. Klimatyzator może wtedy błyskawicznie ustabilizować poziom temperatury w pomieszczeniu. Jak założyć klimatyzację w mieszkaniu? Do dyspozycji są dwa rozwiązania: klimatyzator przenośny oraz klimatyzacja split.

Podczas gdy montaż klimatyzacji w domu zazwyczaj nie stanowi żadnego problemu, w przypadku mieszkań sprawa wygląda już nieco inaczej. Przede wszystkim klimatyzacja w mieszkaniu musi spełniać wymogi spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej, a nie każda z nich godzi się na montaż urządzenia stacjonarnego z jednostką zewnętrzną, czyli klimatyzatora split. W takiej sytuacji nie trzeba jednak całkowicie rezygnować z klimatyzacji – można wtedy zdecydować się na urządzenie przenośne.

Klimatyzacja w mieszkaniu – klimatyzator przenośny

Dzisiaj w wielu sklepach można znaleźć klimatyzatory przenośne, inaczej określane także jako mobilne. To praktyczny sprzęt, który nie wymaga stałego montażu, jednak także w jego przypadku trzeba pamiętać o odpowiednim ustawieniu go w pomieszczeniu.

Klimatyzator mobilny wyposażony jest w harmonijkową rurę, którą należy wystawić na zewnątrz – odprowadza ona nadmiar ciepła. Można zrobić to przez okno albo drzwi balkonowe. Głównym minusem jest w tym przypadku dość głośna praca sprzętu, więc może on przeszkadzać w relaksie. Gdy jednak liczy się komfort podczas upałów, a montaż klimatyzacji split nie wchodzi w grę, to najlepsza opcja. Po zakończeniu lata można po prostu go schować.

Uwaga! Nie należy mylić klimatyzatorów przenośnych z klimatorami, które wyposażone są w wentylator i wkłady chłodzące.

Klimatyzacja w mieszkaniu – split

Gdy klimatyzacja w mieszkaniu może być zamontowana na stałe, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wybór modelu split. Taka klimatyzacja zbudowana jest z dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej, które są ze sobą połączone.

Pod względem efektywności taka klimatyzacja w mieszkaniu jest lepsza niż urządzenia mobilne – pozwala na szybsze i skuteczniejsze ochładzanie, ale też ogrzewanie pomieszczeń. Wybrane modele oferują też funkcję oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń, na przykład smogu.

Montaż klimatyzacji split wymaga pomocy specjalisty. Konieczne jest wtedy wykonanie otworu w ścianie zewnętrznej budynku, na co może być konieczna zgoda wspólnoty albo spółdzielni mieszkaniowej.

Wobec tego wybór klimatyzacji do mieszkania w bloku zależy głównie od możliwości montażowych sprzętu. Gdy nie chcemy lub nie możemy wykonać instalacji na stałe, warto wybrać model mobilny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here